Dag 5: Fra Antsirabe til Ranomafana
Dagen begyndte med et besøg i et storslået fransk palads fra kolonitiden, der nu pryder sig som et hotel. Dette sted bar på en rig historie og en elegant charme, der satte en helt særlig stemning for vores dag.
Vores næste stop var et imponerende værksted dedikeret til fossiler og mineraler. Vi blev guidet rundt, og eksperterne delte deres viden om, hvordan de arbejder med disse skatte fra naturen, og hvor de stammer fra. Vi fik endda lov til at vælge nogle sten og fossiler med hjem – en perfekt souvenir fra denne unikke oplevelse.
Herefter fortsatte vi rejsen mod Ranomafana National Park, mens vi kørte forbi et smukt bølgende tæppe af risterrasser i det bjergrige område. Vi så også traditionelle lertag i produktion og folk, der arbejdede hårdt i markerne med deres okser. Det var en levende demonstration af det daglige slid, der understøtter de små og store samfund her.
Frokosten nød vi i Ambositra, hvor vi blev budt velkommen med lokal dans og musik, en festlig fejring, der fyldte os med energi og glæde. Resten af dagen kørte vi gennem bjergenes bølgende landskaber, omgivet af frodige marker og landsbyer, indtil vi sent om aftenen nåede Ranomafana National Park. Trætte, men fyldt med dagens indtryk, var vi klar til en velfortjent nats søvn. Hvor mon gekkoen var henne?
Dag 6: Eventyr i Ranomafana
I den UNESCO-beskyttede regnskov ventede os et spændende møde med et væld af lemurarter og kamæleoner. Med hele 12 forskellige lemurarter i området, var vi ivrige efter at finde og opleve dem. Vores lokale guide var en mester i skovens hemmeligheder og tog os med på eventyr. Han var opvokset blandt træerne og havde en indgående viden om hver eneste del af dette frodige paradis.
Vi begav os ind i den tætte jungle, klatrede op og ned ad glatte bakker, mens regnen stille dryppede ned. Men intet kunne dæmpe vores begejstring, da vi opdagede legesyge lemurer og farverige fugle i træernes løv. Det var en oplevelse, der satte et varigt indtryk.
Gennemblødte, men glade, vendte vi tilbage til hotellet for at skifte til tørt tøj, inden vi begav os ud for at opleve livet i landsbyen på nært hold.
Da mørket faldt på, tog vi på en spændende natsafari. Skovens nataktive liv afslørede sig for os, og vi spottede flere kamæleoner, der skiftede farve i lyset fra vores lygter. Blandt de opdagelser, vi gjorde, var en lille lemur, der mindede om en mus – en magisk afslutning på en dag fyldt med naturens vidundere.
Dag 7: Mod Manakara
På vores rejse mod Manakara, en charmerende fiskerby ved Det Indiske Ocean, blev vi varmt modtaget af landsbyens høvding, som inviterede os indenfor. På vej tilbage fra besøget købte vi håndlavede souvenirs fra de venlige og gæstfrie beboere – en helt fantastisk oplevelse.
Vi gjorde et stop ved en skole nær Andranomaintso, hvor vi blev mødt af smilende børn og engagerede lærere, inden vi fortsatte mod Manakara. Her blev vi indlogeret i en charmerende bungalow på Hotel Parthenay Club, hvor krabber listede omkring som små vagter. Vi rundede dagen af med at smage på lokal rom, mens vi nød en betagende solnedgang over de maleriske kanaler.
Dag 8: Kanalcruise og Vanilje Plantage
Efter en spektakulær solopgang over Det Indiske Ocean, hvor vi kunne se fiskerbåde sejle ud samt hilste på de lokale kvinder, der arbejdede i vandkanten, spiste vi morgenmad og begav os derefter ud på en sejltur langs de historiske kanaler, der blev anlagt omkring år 1900 under den franske kolonitid. Dette gav os et charmerende indblik i kystens daglige liv.
Vores rejse fortsatte til en landsby, hvor duften af æteriske olier og aromaer fyldte luften. Her lærte vi om produktionen fra lokale planter, et indblik i en lang tradition.
Om eftermiddagen besøgte vi en vaniljeplantage, hvor vi blev indviet i vaniljens historie og dyrkningens hemmeligheder. Her fik vi også mulighed for at købe frisk vanilje og peber – en perfekt afslutning på en dag fyldt med dufte og smagsoplevelser.